Mickiewiczowskie Zaduszki w Szkole Podstawowej w Stróżnej

Dnia 28 listopada w naszej szkole odbyły się Mickiewiczowskie Zaduszki, czyli inscenizacja fragmentów II cz. Dziadów oraz ballady “Romantyczność”. Spektakl został przygotowany przez uczniów klasy VIII pod kierunkiem wychowawczyni – pani Wioletty Bogusz.

Przedstawienie oparte na utworach Adama Mickiewicza było podsumowaniem mijającego roku 2022, który był ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Było ono skierowane do uczniów klas IV-VII, aby przybliżyć im założenia epoki romantyzmu i sylwetkę naszego wieszcza narodowego, a także zapoznać ich z dawną uroczystością obchodzoną na pamiątkę dziadów, czyli zmarłych przodków.  Spektakl wraz z uczniami oglądali: pan dyrektor oraz nauczyciele uczący w danych klasach.

Na wstępie spotkania pani Maria Włudyka opowiedziała uczniom wiele ciekawych informacji na temat Adama Mickiewicza, czym wzbudziła wielką ciekawość widzów. Później pałeczkę przejęli już młodzi aktorzy z kasy VIII, którzy w mistrzowski sposób wcielili się w postacie z dramatu “Dziady”. Całości dopełniły odpowiednio dobrane stroje, dekoracje i scenografia, świetnie oddające charakter kaplicy cmentarnej, w której odbywał się wspomniany wyżej obrzęd.

Przedstawienie bardzo spodobało się młodym widzom oraz towarzyszącym im nauczycielom, o czym świadczyły gromkie brawa, które na pewno należały się występującym artystom. Na uznanie zasługuje fakt, iż uczniowie klasy VIII bardzo chętnie włączyli się w ten projekt, sami przygotowując dekoracje oraz dobierając odpowiednie stroje i rekwizyty. Pilnie słuchali wszelkich uwag i wskazówek dotyczących sposobu wcielania się w daną postać, dzięki czemu wiernie odegrali swoje role.

Na pewno była to bardzo ciekawa lekcja języka polskiego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!