Światowy Dzień Autyzmu w Szkole Podstawowej w Stróżnej

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Na autyzm nie ma lekarstwa. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo.

    Szkoła Podstawowa w Stróżnej również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w weekend, wydarzenie obchodziliśmy  5 kwietnia. Pani Lidia Waśkowska oraz pani Maria Włudyka przybliżyły uczniom zagadnienia autyzmu wyświetlając  prezentację oraz  krótkie filmiki, aby pokazać świat oczami dzieci w spektrum autyzmu. Mieli również okazję poznać sławne osoby autystyczne.
Na zakończenie warsztatów uczniowie wykonali test sprawdzający wiedzę dotyczącą autyzmu w aplikacji kahoot  (klasa VII) oraz wykonali wspólnie plakat ( klasy V-VI). Uczestnicy mogli doświadczyć trudności symulując zaburzenia zmysłów za pomocą wybranych akcesoriów. Kolorem dominującym we wszystkich pracach był kolor niebieski. Jest on symbolem autyzmu. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci z autyzmem jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

      Zapraszamy do galerii zdjęć.