Dzień Św. Patryka w Szkole Podstawowej w Stróżnej

W dniach 17 marca Szkoła Podstawowa w Stróżnej po raz pierwszy obchodziła dzień św. Patryka – patrona Irlandii. Uroczystość ta stanowiła podsumowanie projektu edukacyjnego ‘St. Patrick’s Day festival’. Obchody poprzedzone były przygotowaniami, które miały na celu przybliżenie uczniom postaci św. Patryka oraz historii, geografii i kultury ludności zamieszkującej Szmaragdową Wyspę.
Jak podaje legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i opowiadał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczynki. To tylko niektóre z faktów, które poznali uczniowie na lekcjach języka angielskiego. Przeprowadzone zostały również eksperymenty oraz warsztaty, podczas których uczniowie poszukiwali skarbu, ukrytego na końcu tęczy.

Młodzież szkolna z wielkim zaangażowaniem  włączyła się w obchody tego radosnego święta. Starsze klasy postarały się o piękny wystrój sal lekcyjnych, a młodsze wykonały symbole św. Patryka, które zostały zamieszczone na drzwiach poszczególnych klas. W tym dniu cała szkoła tętniła zielonym kolorem. Uczniowie otrzymywali zieloną koniczynkę- ‘a shamrock’, symbolizującą chrześcijaństwo, którą przyklejali na swoje koszulki oraz przyszli ubrani na zielono.  Podczas przerw mogli posłuchać muzyki irlandzkiej, skosztować ‘zielonych pyszności’, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze skrzatem-Leprechaunem, a także  obejrzeć wystawę poświęconą Irlandii.

Nie zabrakło również konkursów i zabaw. Najmłodsi uczniowie mieli okazję zatańczyć taniec irlandzki, szukać złotych monet oraz kręcić „Shamrock wheel” – kołem fortuny, na którym umieszczone były pytania i słodkie nagrody. Klasy IV-VIII wzięły udział w bieganym quizie z pytaniami dotyczącymi St. Patrick’s Day ukrytymi w qr kodach.

Po wszystkich atrakcjach  odbył się konkurs” The Great Quiz”, w którym uczniowie klas VI-VIII mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Irlandii. Laureatami konkursu zostali:
– Mateusz Czerwień- uczeń kl. VI–          I miejsce
– Estera Forczek- uczennica kl.VI–          II miejsce
– Sara Chronowska- uczennica kl. VII-   III miejsc
 Festiwal Św.Patryka został zorganizowany przez nauczycielkę j. angielskiego panią Lidię Waśkowską.
Gratulujemy zwycięzcom oraz zapraszamy do galerii zdjęć.